Ekologinis konkursas ,,MANO ŽALIOJI PALANGĖ“

Jonavos r. Užusalių pagrindinės mokyklos 1-4 klasių mokiniams tapo tradicija dalyvauti ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“. Ko tik mes neauginome... Šį kartą nutarėme auginti prieskoninius augalus trispalviuose ąsotėliuose, kuriuos nusilipdėme patys iš molio. Tai ąsotėliai, išpuošti trispalvės spalvomis: geltona, žalia, raudona. Su meile nulipdyti darbeliai tapo ne tik dovana, bet ir puiki puošmena mokyklos interjerui.

Išsiaiškinome, kokie prieskoniai yra tinkami auginti ąsotėliuose. Pasirinkome svogūnus. Rinkome informaciją apie svogūnų laiškų naudą. Štai ką sužinojome: juose yra gausu vitamino C, kuris padeda atsigauti po persirgtų infekcinių ligų ir kartu su folio rūgštimi bei geležimi, kuriais taip pat turtingi svogūnų laiškai, padeda įveikti pavasarinį nuovargį. Svogūnų laiškų sudėtyje esantis cinkas labai naudingas ir žiemą nualintų plaukų, nagų ir odos grožiui sugrąžinti. Taip pat juose nemažai kalio bei fosforo, kurie svarbūs dantų sveikatai ir parodontozės profilaktikai bei simptomų slopinimui.

Žaliąją palangę pavadinom „Dovana Lietuvai“. Kiekvieną rytą laistėme, uostėme, purškėme vandeniu ir grožėjomės savo žaliaisiais draugais. Lietuvoje, kaip manoma, svogūnai pradėti auginti XII a., o rašytiniai šaltiniai apie jų auginimą dvaruose datuojami XVI a. ir turbūt nė viena daržovė nesulaukė tokio pripažinimo kaip maistas ir vaistas visuose kontinentuose, visuose tautose, o ir pas mus.

Nutarėme, kad kai tik išsiųsim augalų nuotraukas į konkursą „Mano žalioji palangė“, svogūnų laiškus įteiksime mokyklos valgyklos virėjoms, kad pagardintų patiekalus: salotas, sriubą, mėsą, troškinį. Manome, kad valgydami patiekalus gardintus svogūnais, nuvysime šalin pavasarinį nuovargį ir būsime žvalūs bei sveiki.

Pradinio ugdymo mokytojos